Aparat ortodontyczny – rozwiązanie, by nie zaniedbać wad zgryzu dziecka

Należy pamiętać, że zaniedbanie sprawdzania, czy dziecko ma zdrowy zgryz, skutkować może wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, z którymi będzie musiało się mierzyć, także w życiu dorosłym.

Szybciej mu będą się niszczyły zęby, a szkliwo łatwiej będzie się ścierało. Krzywy zgryz może też powodować niedokładne gryzienie jedzenia, a to w konsekwencji choroby układu pokarmowego. Zaniedbanie zgryzu wywołać może też choroby przyzębia oraz bóle głowy. Krzywe zęby mają też tendencję do próchnicy, a organizm ma wówczas obniżoną odporność.

Kiedy założyć dziecku aparat na zęby?

Jeśli Twoje dziecko ma krzywe, nierówno ustawione zęby, mówi niewyraźnie lub notorycznie obgryza paznokcie lub wkłada palce do buzi, śpi lub chodzi z otwartą buzią, ma wysuniętą brodę, zbyt wcześnie straciło mleczne zęby, np. na skutek urazu w wypadku lub nieleczonej próchnicy. Warto zadbać o to, by dziecko jak najwięcej żuło i gryzło – marchewek, jabłek, orzechów – by zgryz rozwijał się prawidłowo. A wcześnie założony aparat na zęby oszczędzi rodzicom zmartwień i pieniędzy. Szukasz najlepszego lekarza, który sprawi, że uznasz swoje zęby za piękne? Wpisujesz w wyszukiwarki hasło ortodonta Katowice? Wyników wyszukiwania jest wiele – jak wybrać tego najlepszego? Pamiętaj, że Twój ortodonta będzie towarzyszył Ci przez najbliższe dwa lata (około) więc musi być wybrany świadomie – w trakcie leczenia lekarza raczej się nie zmienia. Zwróć uwagę na kilka rzeczy podczas pierwszego spotkania: konsultacja powinna być kompleksowa, ze zdjęciami cefalometrycznymi, modelami diagnostycznymi, podczas tej wizyty ortodonta powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Na drugim spotkaniu ortodonta powinien przedstawić dokładny plan leczenia, czas trwania, ilość wizyt kontrolnych oraz konkretną cenę całego leczenia ortodontycznego.

Szczegóły

Dopytaj o szczegóły dotyczące materiału, z którego wykonany jest np. łuk do aparatu stałego (tytanowe będą od metalowych lepsze np. dla alergików). Zapytaj o cenę retainerów, czyli tzw. aparatów utrzymujących efekt leczenia po jego zakończeniu.

Dodaj komentarz