Aparat ortodontyczny u kilkulatka

Silna próchnica jest przyczyną zbyt szybkiego wypadania zniszczonych zębów. Może przez to dojść do zamknięcia się luki po utraconym zębie przez nachylające się zęby sąsiednie oraz do nieprawidłowych nawyków gryzienia – słaby lub bolący ząb jest w naturalny sposób „oszczędzany” przez dziecko i wykształca ono nawyk żucia jednostronnego, co oczywiście skutkuje wadami zgryzu – powstaniem zgryzu krzyżowego lub bocznym przemieszczeniem żuchwy.

Kilkuletnie dzieci (3- i 4-latki), które mają jeszcze zęby mleczne, bardzo rzadko wymagają leczenia właściwymi aparatami ortodontycznymi. Zazwyczaj wizyty polegają na zwróceniu uwagi na pojawiające się nawyki i nauczeniu rodziców oraz dziecka, jak je stopniowo eliminować.

Co to znaczy?

Co ciekawe, zdarza się dosyć często, że wady ortodontyczne powiązane są z wadami postawy. Bywa, że konsekwencją wizyty u ortodonty jest skierowanie dziecka do ortopedy, aby wady te skorygować równocześnie. Jeśli chcesz zapisać dziecko do ortodonty w ramach ubezpieczenia NFZ, zrób to przed 12 rokiem życia. Dlaczego? Jeśli okaże się, że potrzebny jest aparat ortodontyczny, rodzic zaoszczędzi kilkaset złotych, ponieważ refundacja aparatu przysługuje dzieciom zgłoszonym do specjalisty przed ukończeniem 12 lat. Na pierwszą wizytę ortodontyczną w niektórych trójmiejskich przychodniach można zarejestrować się dopiero w listopadzie. Na sam aparat trzeba natomiast czekać nawet do trzech lat. Jeśli rodzic nie chce pokrywać kosztów aparatu z własnej kieszeni powinien wziąć się za porządki w jamie ustnej dziecka jak najszybciej.

Dlaczego?

Kiedy dziecko przekroczy wiek 12 lat aparat już mu się nie należy. Dofinansowywane nie jest też leczenie ortodontyczne dla dorosłych. Określony zakres świadczeń ortodontycznych przewidziany jest za to dla pacjentów z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki. Zamierzasz zapisać się do ortodonty w ramach NFZ? Zanim zaczniesz obdzwaniać wszystkie placówki sprawdź, gdzie na wizytę poczekasz najkrócej.

Dodaj komentarz