Co warto wiedzieć o serwisie YouTube?

Wśród popularnych serwisów internetowych jedno z czołowych miejsc zajmuje YouTube. Każdego dnia z serwisu, na którym internauci mogą zamieszczać swoje filmy odwiedza miliony osób na całym świecie.

Historia powstania YouTube

Serwis został założony przez Jaweda Karima, Chada Hurleya i Steve Chena. Wszyscy byli pracownikami firmy Payplay. Domena YouTube została zarejestrowana 15 lutego 2005 roku. Oficjalnie rozpoczęła działalność dziewięć miesięcy później. Pierwszym filmem, który został azmieszony w serwisie był filmik nakręcony przez jednego z założycieli – Jaweda Karima. Jawed Karim uwiecznił na nim swoją wizytę w ogrodzie zoologicznym w San Diego. Filmik można oglądać do dzisiaj. Serwis niezwykle szybko zdobył ogromną popularność wśród internautów.

W jakiej technologii działa serwis?

Serwis YouTube działa w oparciu o technologię HTML5. Dzięki temu wszyscy użytkownicy, którzy chcą oglądać zamieszczone na serwisie filmy nie muszą instalować żadnych wtyczek. Być może to stąd wynika tak duża popularność serwisu.

Kto zamieszcza filmy w serwisie?

Zdecydowana większość zamieszczonych w serwisie YouTube filmów jest własnością osób prywatnych. Co nie oznacza, że jest to serwis dostępny tylko dla nich. Równie chętnie filmy na YouTube zamieszczają także organizacje, instytucje czy przedsiębiorstwa.

Jak korzystać z serwisu?

Jeżeli chcemy tylko oglądać umieszczone w nim filmy nie musimy sie rejestrować. Jeśli jednak zamierzamy zamieszczać na YouTube także swoje filmy, nie można tego zrobić bez rejestracji. Zarejestrowani użytkownicy mogą zamieścić dowolną ilość filmów. Nie można zamieszczać filmów, które zawierają treści nie dozwolone. Niektóre z zamieszczanych filmów mogą oglądać wyłącznie pełnoletni i zarejestrowani użytkownicy.

Serwisów, na których można umieszczać i ogladać filmy jest o wiele więcej. To jednak serwis YouTube od lat cieszy się wśród internautów największą popularnością. Serwis dostępny jest w pięćdziesięciu czterech wersjach językowych, także w języku polskim. Zamieszczone filmy mogą byc komentowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *