Dla kogo szkolenie biznesowe?

Szkolenie biznesowe tak naprawdę trudno byłoby zdefiniować jednym słowem. Jest to cały szereg aktywności i umiejętności, które powinien nabyć każdy, kto chce rozwijać siebie i podążać wymarzoną ścieżką kariery. Wbrew swej nazwie, szkolenie biznesowe nie jest szkoleniem wyłącznie dla biznesmenów i właścicieli firm, ale także dla pracowników czy osób będących dopiero na samym początku swojej zawodowej drogi. Szkolenia takie często pomagają bowiem nie tylko w odpowiednim rozwijaniu firmy czy podnoszeniu umiejętności sprzedażowych, ale pośrednio mogą nam pomóc na przykład w stworzeniu świetnego CV, podnieść nasze umiejętności autoprezentacji, a nawet pomóc w radzeniu sobie ze stresem czy zachowaniu asertywności w zawodowych relacjach.

Jakie szkolenie wybrać?

Na to nie ma jednej, uniwersalnej recepty. Wszystko zależy od piastowanego przez nas stanowiska – czy jesteśmy „zwykłym” pracownikiem, mamy już pod sobą jakąś grupę osób, cały dział, a może jesteśmy na wysokim stanowisku kierowniczym? Drugim istotnym aspektem jest to, co chcielibyśmy podszlifować i nad czym uważamy, że warto w naszym przypadku popracować. Może chcielibyśmy dowiedzieć się jeszcze więcej o skutecznej sprzedaży? A może mamy problem z oceną kompetencji rekrutowanych pracowników? Cokolwiek nie byłoby w centrum naszych zainteresowań, z pewnością znajdziemy odpowiednią dla siebie ofertę, która chociaż zahaczy o palące nas kwestie.

Kompetencje miękkie i twarde

Podstawowym kryterium rozróżnienia szkoleń może być ich podział na szkolenia biznesowe z zakresu kompetencji twardych i miękkich. Kompetencje twarde to merytoryczna wiedza i odpowiednie umiejętności, które przydadzą nam się w trakcie naszej zawodowej kariery. Są to po prostu pojęcia, które musimy przyswoić, czy z lektury odpowiednich pozycji książkowych, czy od osób bardziej doświadczonych. Nie stwarzają one zwykle większych problemów i zależą one głównie od naszej pracowitości. Co jednak z kompetencjami miękkimi?

Te są mniej uchwytne i niestety – często determinowane przez cechy naszej osobowości. Niestety, bo o ile suchą wiedzę nabywa się łatwo, o tyle zmienić swój temperament jest już dużo trudniej.

Zastanówmy się zatem, jakie braki najbardziej utrudniają nam realizację celów zawodowych, a potem wybierzmy najbardziej odpowiednie szkolenie. O ile wykorzystamy je odpowiednio, będzie to nie tylko dodatkowy wydatek, ale i świetna inwestycja, która kiedyś może zaowocować np. awansem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *