Fenomen aptek internetowych

Fenomen aptek internetowych

Z roku na rok coraz większa liczba Polaków korzysta z usług aptek za pośrednictwem Internetu. Apteka internetowa jest bowiem korzystniejszym wyborem z punktu widzenia naszego portfela oraz wygodniejszym dla wielu z nas.

Szacuje się, że w roku ubiegłym Polacy wydali na zakup leków w sieci aż dwieście trzydzieści milionów złotych. Oznacza to, że rynek ten podwoił swoje obroty w ciągu dwóch lat aż o pięćdziesiąt procent. Jednocześnie wszyscy eksperci zgodnie podkreślają, że ilość aptek internetowych i ich obroty będą rosnąć.

Leki kupujemy w sieci, bo po prostu jest tak nam łatwiej, szybciej i taniej

Szacunkowo cena tych samych produktów w aptece internetowej może być niższa nawet o czterdzieści procent, a aż dziewięćdziesiąt procent produktów jest tańsza o minimum dziesięć procent. Apteka internetowa nie musi ponosić tych kosztów, które są nie do uniknięcia w przypadku sklepów stacjonarnych. Chodzi tu głównie o koszty płacowe w zakresie zatrudnionych pracowników, jak i te związane z wynajmem czy stałymi rachunkami za ogrzewanie lub też prąd. Częstokroć w aptece internetowej znajdziemy więcej produktów niż w tradycyjnych placówkach tego typu. Działa tu ten sam mechanizm co w przypadku innych e-sklepów.

Właściciel stacjonarnego sklepu, aby oferować produkt musi go fizycznie posiadać na półce

Oznacza to, że większy asortyment wiążę się z poważnymi inwestycjami, które na dodatek niekoniecznie muszą okazać się trafione. W przypadku, gdy dany specyfik się nie sprzeda. Właściciel apteki zostaję z często przeterminowanym produktem, który nadaje się wyłącznie do utylizacji. W aptece internetowej sprzedawca może zaoferować każdy lek, który jest w stanie ściągnąć z hurtowni w czasie przewidzianym na dostawę zakupionego towaru do klienta. Nie musi kupować produktów na zapas. Wystarczy bowiem, że zbierając zamówienia od kupujących, po prostu prześlę je do hurtowni. Dzięki temu właściciel apteki wirtualnej uzyskuje oszczędności, o których ci z tradycyjnych punktów sprzedaży nie mogą nawet myśleć, jednocześnie znacząco poszerzając liczbę produktów, które oferuje ich apteka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *