Formalności związane z zakładaniem własnej firmy

Coraz więcej osób decyduje się założyć własną firmę. Najczęściej, jako formę działalności wybierana jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Taką formę wybierają zarówno osoby, które chcą otworzyć własny sklep, salon fryzjerski czy gabinet kosmetyczny. Jakie formalności czekają osoby, które zakładają jednoosobową działalność gospodarczą?

Przede wszystkim musimy zarejestrować swoją działalność. W każdym urzędzie gminy dostępne są wnioski przeznaczone dla osób zakładających działalność gospodarczą. Wniosek ten nazywany jest CEIDG-1. Możemy go wypełnić w domu i przesłać do urzędu pocztą (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru) lub wypełnić i przesłać drogą elektroniczną. Jeżeli nie mamy kwalifikowanego podpisu elektronicznego nie uda nam się uniknąć wizyty w urzędzie – wniosek będziemy musieli podpisać osobiście. Kiedy firma zostanie wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zostanie jej nadany numer NIP i REGON. Od 2008 roku osoby, które zakładają własną firmę we wniosku CEIDG muszą wpisać kod Polskiej Klasyfikacji Działalności. Klasyfikacja ta jest stale uaktualniana, zanim więc wypełnimy wniosek z aktualnie obowiązującą klasyfikacją możemy zapoznać się w Internecie.

Wypełniając wniosek CEIDG musimy zdecydować się także na formę opodatkowania. Właściciel firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej ma do wyboru następujące formy opodatkowania:

    • na zasadach ogólnych – skala podatku wynosi 18 procent;

    • kartę podatkową;

    • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;

    • podatek liniowy – w tym przypadku skala podatku wynosi 19 procent.

Swoją działalność musimy również zgłosić do ZUS-u. Od dnia, w którym złożyliśmy wniosek CEIDG na zgłoszenie firmy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mamy siedem dni. Prowadzenie firmy wiąże się także z mnóstwem spraw księgowych. Sprawy te możemy prowadzić samodzielnie, ale możemy też powierzyć je firmie księgowej. W tej kwestii ustawodawca niczego nie narzuca, jest to wyłącznie kwestią naszego wyboru. Osoby prowadzące działalności gospodarczą nie muszą posiadać odrębnego konta firmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *