Jak korzystać z kart kredytowych

Karty kredytowe mają wśród Polaków taką samą liczbę zwolenników co przeciwników. Niektórzy z nas uważają, że jest to bardzo korzystny system pożyczania pieniędzy od banku. Inni sądzą, że nic nas tak nie zadłuży, jak karta kredytowa. Jak jest zatem naprawdę?

Z kart kredytowych korzysta ponad sześćdziesiąt procent Polaków. To narzędzie często mylone jest z kartą debetową. Jednak o ile tą ostatnią otrzymujemy do rachunku bankowego i dzięki niej mamy dostęp do swoich pieniędzy na koncie to karta kredytowa jest czymś w rodzaju pożyczki, którą otrzymujemy w formie limitu. Środki dostępne na tej karcie należą do banku, dlatego po ich wykorzystaniu, będziemy musieli je zwrócić. O ile jednak w przypadku tradycyjnego kredytu, spłacie musi ulec kwota bazowa oraz odsetki, o tyle w przypadku karty kredytowej, jeśli spłacimy wszystkie zobowiązania w terminie, to odsetki wynosić będą dokładnie zero. Jednak jeśli nie spłacamy swoich zobowiązań, to bank nałoży na nas duże odsetki, co może rzeczywiście skutkować wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Widać zatem jak na dłoni, że karty kredytowe są niezwykle korzystnym narzędziem, ale pod warunkiem prawidłowego obchodzenia się z nimi. Aby zatem z nich korzystać, musimy wyrobić sobie prawidłowe nawyki, które uchronią nas przed zadłużeniem.

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że karta kredytowa to pieniądze awaryjne i trzeba będzie je zwrócić. To prosta zasada, która pozwala nam nie wydawać więcej, niż jesteśmy stanie zarobić i oddać. Nie płaćmy zatem kartą za chwilowe zachcianki. Nie warto też wykorzystywać w każdym miesiącu pełnego limitu z karty. Możemy bowiem w ten sposób stworzyć sobie problem, jeśli na przykład w poszczególnym miesiącu, nasze zarobki będą mniejsze niż sądzimy, i nie będziemy w stanie spłacić w całości karty. Warto też pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie wykorzystywać karty kredytowej do wypłacania pieniędzy z banku. Większość banków pobiera prowizję za wybranie pieniędzy z bankomatu oraz przelewy z karty. Rzadko się zdarza, aby transakcje gotówkowe były uwzględniane w okresie bezodsetkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *