Jak zwalczać ból uszu

Wiele osób bagatelizuje pojawiający się nieregularnie ból uszu.

To poważny błąd, gdyż w ten sposób organizm sygnalizuje nam kłopoty, które w skrajnym przypadku, bez leczenia mogą skończyć się zapaleniem opon mózgowych lub podrażnieniem mięśni twarzy.

Skąd się bierze ból

Ból, który odczuwamy w okolicy ucha, lub w samym uchu może pochodzić z różnych źródeł. Bezpośrednią przyczyną może być uszkodzenie błony bębenkowej, zatkanie kanału słuchowego przez ciało obce lub woskowinę. Jednak ból uszu może też być konsekwencją zapalenia gardła czy nawet stanu zapalnego zęba. Najczęściej jednak ból wynika z infekcji ucha zewnętrznego lub środkowego. Stan zapalny ucha zewnętrznego powoduje podrażnienie przewodu słuchowego. Może być ono wywołane przez uraz mechaniczny ucha lub poprzez działanie lakieru, wody czy szamponu. Natomiast zapalenie ucha środkowego wywoływane jest w efekcie innej infekcji, która trawi nasz organizm. Chodzi tu najczęściej o alergię, zapalenie zatok, a nawet zwyczajne przeziębienie. W tym wypadku śluz zatyka kanał prowadzący z trąbki słuchowej do gardła, blokując tym samym możliwość odprowadzania nadmiaru płynu z ucha. W efekcie ten naciskając na ścianki ucha, wywołując bardzo silny ból, który może być związany z gorączką i wymiotami.

Leczenie zapalenia ucha

Sam ból można złagodzić po prostu środkami przeciwbólowymi. Jednak musimy pamiętać, że są to wyłącznie środki blokujące samo poczucie bólu, a nie leczące jakikolwiek stan zapalny. Korzystnym rozwiązaniem jest też zaopatrzenie się w aptece w spray na ból ucha. Produkty tego typu nie tylko wyeliminują sam ból, ale też działają leczniczo, zmniejszają ilość wydzielanej woskowiny oraz zapobiegają nawrotom bólu. Dodatkowo możemy zastosować tak zwaną terapię ciepłem. Polega ona na nałożeniu na skórę wokół uszu olejku kamforowego lub innej substancji rozgrzewającej. Musimy jednakowo uważać, aby środki ten nie dostały się do środka małżowiny usznej, gdyż ich działanie może nas narazić na uszkodzenie słuchu.

Istnieją też domowe sposoby na pozbycie się bólu. Pewną ulgę może nam przynieść oczyszczenie dróg oddechowych. Chodzi tu oczywiście o inhalacje. Stan zapalny złagodzi też mieszanka wody utlenionej, octu oraz czystej zimnej wody. Tak zmieszaną ciecz wprowadzamy do środka ucha i delikatnie przepłukujemy kanał słuchowy. Na krótką metę w stanach zapalnych warto też pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów. W przypadku, jeśli wszelkie sposoby zawiodą, a ból stanie się nie do zniesienia i nie będą go łagodzić żadne środku przeciwbólowe, to należy jak najszybciej udać się do lekarza. W takim przypadku niezbędne będzie zapewne zastosowanie antybiotyku. Jeśli dotknęło nas zapalenie ucha środkowego, to zapewne lekarz przepiszę nam antybiotyk podawany doustnie. W przypadku kiedy stan zapalny dotknął ucho zewnętrzne, to jest on w formie kropli. Pod żadnym jednak pozorem nie wolno nam lekceważyć przedłużającego się bólu, który może chwilowo zelżeć, aby następnie ponownie się nasilić. Skutkować to może katastrofalnymi powikłaniami, które będą zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *