Jaki rodzaj aparatu ortodontycznego wybrać?

Aparaty ortodontyczne dzielimy na ruchome i stałe. Aparatami ruchomymi leczymy najmłodsze dzieci. Są też nazywane wyjmowanymi tzw aparatami czynnościowymi, których zadaniem jest pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki w korzystnym kierunku.

Należy sobie zdać sprawę z faktu, że ortodoncja to nie tylko przemieszczanie zębów, w procesie leczenia mamy do czynienia również z układem kostnym, jak i nerwowo-mięśniowym. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia aparatem ruchomym może pomóc w rozwoju łuków zębowych i w ten sposób wyeliminować potrzebę zastosowania późniejszego leczenia za pomocą ekstrakcji w okresie uzębienia stałego.

Testy

Badania wykazały, że aparaty czynnościowe mogą być bardzo efektywne w polepszeniu wad czynnościowych i szkieletowych, kiedy mały pacjent rośnie. Minusem leczenia takim aparatem jest to, że aparat taki trzeba nosić kilka godzin w ciągu dnia i spać z nim w nocy. Noszenie tylko nocne niestety nie daje oczekiwanych rezultatów. Warto wiedzieć, że nie ma przeciwwskazań do leczenia dzieci w okresie uzębienia mieszanego aparatem stałym (nie wyjmowanym). Czasami takie wczesne leczenie chroni dziecko przed poważną wadą zgryzu w przyszłości. Aparaty stałe (mają różne elementy zakładane przez lekarza i tylko przez niego mogą być zdjęte) stosuje się przy uzębieniu stałym. Aparat stały posiada części, które są przytwierdzane do zębów specjalnym klejem.

Rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzai aparatów stałych: Lingwalne- Aparat stały lingwalny, zwany też aparatem niewidocznym lub aparatem językowym, to alternatywny, prawdziwie niewidoczny sposób wyrównywania zębów. Jest rozwiązaniem przeznaczonym dla pacjentów wymagających dużej estetyki, jednocześnie można nim wyleczyć większość wad ortodontycznych. Aparat ortodontyczny znacząco poprawia jakość życia wielu osobom, które zdecydowały się na jego założenie. Wybór takiego wariantu pozwoli podjąć jedyną słuszną decyzję, co bez wątpienia będzie strzałem w dziesiątkę. Postarajmy się o tym nie zapominać ani przez moment.

Dodaj komentarz