Jaki rodzaj aparatu ortodontycznego wybrać?

Postaramy się odpowiedzieć w tym artykule na najważniejsze pytania, jakie padają z ust Pacjentów w naszym gabinecie. Takie stwierdzenie jest oczywiście efektem estetycznym prawidłowo przeprowadzonego leczenia ale najważniejsze jest to, że to czy trzeba założyć aparat i kiedy udać się do specjalisty powinien zadecydować lekarz stomatolog.

No właśnie, kiedy powinna odbyć się pierwsza konsultacja? Dorośli często mają przekonanie, że do ortodonty powinno się iść dopiero wtedy, kiedy wyrżnęły się wszystkie zęby stałe.

Nic bardziej mylnego

Odpowiednim momentem jest okres ok. 3 roku życia dziecka. Wielu pacjentów zada pytanie… Po co wizyta u ortodonty, skoro zęby mleczne niedługo wypadną? Celem wczesnej korekty zgryzu jest prawidłowe ustawienie łuków zębowych ale przede wszystkim wykształcenie właściwych nawyków, które pozwolą utrzymywać siłą odpowiednich mięśni właściwy układ zębów. W czasie takiej wizyty lekarz obejrzy jaki kształt mają łuki zębowe malucha, sprawdzi, czy dziecko nie ma nawyku ssania kciuka, obgryzania paznokci, oddychania przez usta. Jeśli wszystko jest w porządku, wystarczą wizyty kontrolne raz do roku.

Ssanie

W przypadku ssania smoczka lub palca, picia z butelki dłużej niż 2 lata, występuje u dzieci szpara pomiędzy przednimi zębami górnymi i dolnymi. Ortodonta pokaże rodzicom w jaki sposób oduczyć malucha ssania, co jest warunkiem cofnięcia wady zgryzu. Może zalecić dziecku noszenie tzw. płytki przedsionkowej. Jest to najprostszy aparat ortodontyczny wyglądem przypominający smoczek z plastikową półkolistą płytką otaczającą łuk zębów. Jeżeli w tym czasie nie trafimy do specjalisty to najpóźniejszym momentem jest okres, kiedy zaczynają się wyrzynać zęby stałe ok. 6 roku życia. Lekarz stwierdzi, czy nie ma wad w ukształtowaniu szczęki. W zależności od rodzaju wady może od razu zająć się korekcją albo wyznaczy termin następnej wizyty za rok, dwa czy po wymianie zębów przednich.

Dodaj komentarz