Od czego zależy koszt ubezpieczenia

Współcześnie dzięki narzędziom typu kalkulator OC AC jesteśmy sami w stanie obliczyć składkę większości ubezpieczeń. Warto też wiedzieć co wpływa na jej wysokość, a takich czynników jest przynajmniej kilka.

Istotna są wszelkie dane samochodu. Chodzi tu o model, markę, pojemność, przebieg oraz rok produkcji.

Składka

Ubezpieczyciel na bazie statystyk może wtedy ocenić jakie jest ryzyko spowodowania wypadku przez samochód danego typu. Wie on bowiem jakie samochody najczęściej powodują szkody i jaki może być rozmiar tych szkód. Jeśli dysponujemy samochodem o dużej pojemności silnik, co oznacza możliwość rozwijania większej prędkości to zapłacimy wyższą składkę właśnie ze względu na ewentualność szkód, które możemy wyrządzić. Podobnie jest z przebiegiem, gdzie im jest on wyższy tym droższa jest składka ubezpieczenia. Znaczne zużycie pojazdu wpływa bowiem na bezpieczeństwo jazdy i samochód wyeksploatowany powoduje większe zagrożenie niż nowy.

Drugim czynnikiem są dane właściciela

Więcej zapłacą kierowcy młodzi do dwudziestego szóstego roku życia i ci, którzy prawo jazdy posiadają od niedawna. W tym wypadku granicą jest okres pięciu lat. Co ciekawe na wysokość składki wpływa też stan cywilny kierowcy i to czy posiada dzieci. Ubezpieczyciel zakłada bowiem, że osoby będące w małżeństwie i posiadające dzieci będą jeździć ostrożniej niż na przykład kawalerowie. Istotne jest też miejsce zamieszkania. Jeśli w naszej okolicy liczba wypadków jest duża to możemy mieć pewność, że składka też będzie odpowiednio wyższa. Statystycznie najmniej zapłacą mieszkańcy małych miejscowości, gdzie natężenie ruchu jest niewielkie, a więc niska jest też liczba wypadków. Kolejnym czynnikiem jest liczba lat ubezpieczenia i historia wypadków. Tu sprawa jest dość oczywista. Im mniej wypadków mieliśmy w swoim życiu tym mniej zapłacimy za składkę.
Pozostałe czynniki to sposób użytkowania samochodu, liczba rat i forma płatności. Jeśli planujemy używać pojazd jako auto firmowe to składka będzie wyższa z tego względu, że ubezpieczyciel ma świadomość, że samochód będzie bardzo często użytkowany.

Sprawdź również https://www.mtu24.pl/direct/forms/calculation/newKom/CalculationRegisterS1.seam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *