Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania nie należy do obowiązkowych, jednak warto go posiadać w przypadku nieoczekiwanych sytuacji, kiedy w jednej chwili można stracić życiowy majątek. Wśród zdarzeń losowych można wyróżnić pożary, zalania, przepięcia, zniszczenie przez wichury, dewastacje, włamania rabunkowe.


W przypadku troski o swoje mienie, ubezpieczając mieszkanie, można ubezpieczyć też rzeczy codziennego użytku, tzw. mienie ruchome, takie jak wyposażenie domu w postaci sprzętu gospodarstwa domowego, turystycznego, instrumentów muzycznych, odzieży, przedmiotów osobistych, a także stałych elementów wyposażenia, których nie da się zdemontować, czyli glazury, wyposażenia łazienek.

Ubezpieczenie

Nieprzewidziane wypadki niszczycielskiego działania czterech żywiołów to jedne z najczęstszych zdarzeń, które obejmuje zakres działania ubezpieczenia mieszkania. Kradzież z włamaniem i rabunkiem to kolejne zdarzenie, w przypadku którego ubezpieczeniem warto objąć także ruchomości domowe. Ubezpieczyć można nie tylko mieszkanie, ale i pomieszczenie przynależne do niego, jak np. piwnica, strych, miejsce parkingowe. Podobnie jest w przypadku domu/mieszkania, będącego jeszcze w budowie czy nawet w przypadku domku letniskowego.

Istotną kwestią w przypadku ubezpieczenia mieszkania jest to, czy uszkodzenie mogło nastąpić z winy lub niedopatrzenia właściciela

Ubezpieczenie nie zadziała w momencie, kiedy szkoda była spowodowana umyślnie, jeśli do zalania mieszkania doszło z powodu nieszczelności okien, drzwi lub ścian, kiedy doszło do błędów projektowych lub wykonawczych, mieszkanie nie spełniło minimalnych wymogów antywłamaniowych, zaniedbano obowiązkowe przeglądy okresowe i te związane z konserwacją.

Istnieje mnóstwo propozycji ubezpieczeniowych o szerokim zakresie działania (zobacz np. Ubezpieczenie Domów i Mieszkań „Cztery Kąty”). Pomocne staje się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, kiedy np. z twojej winy dochodzi do zalania mieszkania sąsiada czy kiedy twój pies wyrządzi komuś krzywdę. Ubezpieczenie Assistance umożliwia oddanie drobnych awarii takich jak wybita szyba, awaria pralki czy komputera w ręce prawdziwych fachowców. Można nawet liczyć na mieszkanie zastępcze, jeśli szkoda uniemożliwia przebywanie w nim. Wybór właściwej oferty ubezpieczeniowej daje możliwość zabezpieczenie wszystkiego, co jest potrzebne do funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *